Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2017-08-28 14:41:09 +0300 Ефективната комуникация помага на родителите да изградят стабилни отношения с децата си. 10 израза, които правят впечатление на децата ви и имат ефект

10 израза, които правят впечатление на децата ви и имат ефект

10 израза, които правят впечатление на децата ви и имат ефект 470 900
Ефективната комуникация помага на родителите да изградят стабилни отношения с децата си.

Може би ще се изненадате, че в днешния супер-свързан и супер-развит свят родителите често не осъзнават каква роля играят за усвояването и развитието на комуникативните умения на децата си. Ефективната комуникация - т.е. какво казваш, как го казваш, кога го казваш - е единственият инструмент, който родителите могат да използват, за да изградят стабилни взаимоотношения с децата си. 

Тези 10 израза могат да ви помогнат да поставите началото на собствените си усилия в тази посока.

 

  1. Харесвам те.

Това е различно от „Обичам те“. Този израз казва „Харесвам човека, който си“. Използвайте и двата варианта.

 

  1. Учиш се бързо.

Ученето е естествено умение. А децата ви, особено докато са малки, се справят удивително с научването на нови неща. За тях това е игра. Затова внимавайте какво им казвате в тази насока – отношението ви в ранна възраст може да повлияе на тяхното отношение към ученето като цяло на по-късен етап от живота им.

 

  1. Благодаря ти.

Дори и малките прояви на учтивост са признак на уважение. Социалните умения са особено важен елемент от живота, затова обърнете внимание на възпитанието им още от съвсем малки.

 

  1. Нека да се споразумеем да…

По този начин можете да определите някои норми за поведение вътре в семейството. В  даден момент ще ви помогнат да се справите с наличието на разногласия или проблеми.

 

  1. Разкажи ми повече.

Тази молба е насочена към децата ви, за да ги стимулира да споделят свободно своите мисли, чувства и идеи. Също така е пряко свързана с умението да се изслушваме, което само по себе си показва на детето ви, че ви е грижа какво мисли то.

 

  1. Хайде да почетем.

Да четете на децата си носи множество ползи. Помага им да развият умения, които ще са им нужни по-късно в живота им. Обогатява връзката помежду ми и затвърждава любовта към научаването на нови неща. Също така книгите осигуряват един нов подход към разбирането на света – на хора, места и идеи.

 

  1. Всички грешим понякога.

Проблемите понякога се появяват и от нищото. Никой не е съвършен. Да се справяш с проблемите и да се учиш от грешките си са особено важни житейски умения. Когато сгрешите или не съумеете да спазите собствените си принципи, е точният момент да покажете на децата си, че умеете да поемате отговорност за грешките си и да продължите напред. Децата обичайно се страхуват, че не могат да отговорят на очакванията ви към тях, или че не са идеални. Дайте им възможност да сгрешат или самите вие да покажете, че не сте съвършени, е безценен дар и за родителя, и за детето.

 

  1. Извинявай и съжалявам.

Да кажеш „извинявай“ и „съжалявам“ е нещо, което се научава. А още по-добре е да се научите да избягвате ситуации, в които по-късно ще се налага да се извинявате пред детето си.

 

  1. Ти какво мислиш?

Да поискаш мнение и да дадеш възможност на децата да се почувстват като равностойни участници в семейните разговори им позволява да упражняват уменията си за взимание на решения и поемане на отговорност за изборите си. Изразяването на собствените мисли и желания са фундаментални умения, които остават за цял живот.

 

  1. Да.

Дори и да мислите, че „не“ е по-подходящият отговор в някои ситуации, това невинаги е така. Научете се да казвате „да“ в някои случаи и скоро ще разберете, че по-рядко ще ви се налага да употребявате думичката „не“ („не прави това“, „не ходи там“, „не може сега“).  

 

Източник: parenting.com

Коментари

Neutral avatar

Подобни статии


Нашите спонсори

Нашите партньори