Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2016-11-08 14:40:54 +0200 Първите думи на бебето са очаквани с нетърпение от всеки родител.  5 начина да окуражим бебето да говори

5 начина да окуражим бебето да говори

5 начина да окуражим бебето да говори 470 900
Първите думи на бебето са очаквани с нетърпение от всеки родител. 

Първото "ма-ма" и "та-те" обикновено се появяват около осмия месец след раждането. По това време бебето вероятно все още не е запознато със значението на първите си срички. 

Бебетата започват да говорят на различна възраст. Някои деца с напълно нормално развитие не говорят преди навършването на 18 месеца, докато други правят първите си опити за думи на възраст от 7 месеца

Как да насърчим бебето да говори?

Още с раждането си бебетата започват с интерес да изучават различните звуци около себе си. На 6-месечна възраст детето вече започва да различава отделни думи, например името си и имената на родителите си, както и названията на познати за него предмети.

Няколко месеца след осъзнаването, че всички звуци, които постоянно чува, всъщност съставляват думи с различно значение, бебето започва с първите си опити да говори.

 - Най-добрият начин да окуражите опитите на бебето ви е, като му говорите много! Разказвайте му всичко - с какво ще го облечете, какво ще сготвите по-късно, кога и къде ще излезете на разходка... Повтаряйте имената на хората и предметите, които най-често присъстват в ежедневието ви. Задавайте му въпроси, вслушвайте се в "отговорите" му и се усмихвайте на опитите му да ви каже нещо.

 - Изговаряйте думите бавно и ясно, особено когато искате да му обърнете внимание на конкретна дума, докато четете книжка например. 

 - Използвайте повече имена и по-малко местоимения. "Това е кафето на мама" и "Ето я играчката на Криси" са по-лесни за възприемане изрази в сравнение с "Това е моето кафе" и "Ето я твоята играчка".

 - Пейте и говорете в рими. Така изказът е много по-лек и мелодичен.

 - Не се притеснявайте да повтаряте едни и същи неща или да пеете едни и същи песнички на бебето. Може да е досадно за вас, но не и за детето ви. За него всичко, което казвате, е интересно и ново, а повторенията само могат да му помогнат да запомни по-лесно думичките.


Източник: whattoexpect.com

Коментари

Neutral avatar

Подобни статии


Нашите спонсори

Нашите партньори