Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2018-06-04 12:09:52 +0300 Ето как можем да разпознаем признаците за претоварване 5 сигнала, че бебето е свръхстимулирано

5 сигнала, че бебето е свръхстимулирано

5 сигнала, че бебето е свръхстимулирано 470 900
Ето как можем да разпознаем признаците за претоварване

Свръхстимулацията със сигурност ще се прояви повече от веднъж особено през първата му годинка. Тя се получава, когато възприятията на бебето се претоварят наведнъж – силни шумове, в комбинация със силни миризми, непознати хора и ярки светлини/цветове, например. За това допринасят и дългото будуване, разнасянето на ръце за продължително време, промените в установения дневен режим. Когато това се случи, е добре да разпознаеш признаците бързо, за да можеш да реагираш преди бебето да се е разстроило и изпаднало в пристъп на плач.

 

  1. Отнесеният поглед. Инстинктивният начин на бебетата да се предпазят от свръстимулация е да „изключат“ и да гледат в празното пространство пред себе си без да забелязват нищо. Обикновено в тези случаи е трудно да привлечеш вниманието им колкото и да се опитваш.
  2. Обръщането настрани. Когато бебето обръща поглед и глава настрани, ако се опитваш да му поговориш или да привлечеш вниманието му, това също е сигнал, че възприятията му са претоварени. Често се случва при наличието на силни шумове в заобикалящото го пространство.
  3. Учестеното дишане. По същия начин както дишането се учестява, когато сме притеснени, изморени или развълнувани, така се случва и при малчуганите.
  4. Отривистите движения. Движенията на бебето могат да станат по-резки и насечени, особено ако то е на ръба да се разплаче, ако се чувства прекалено объркано и разълнувано.
  5. Зачервяването на личицето. Всяко бебе, което изпада в пристъп на плач придобива и силно зачервено личице, заради усилията да плаче. Ако обаче личицето на бебето се зачерви докато то е относително спокойно, това може да е сигнал, че напрежението в момента му идва в повече.

 

Как да се справим със свръхстимулацията?

  1. „Спаси“ бебето – ако се намираш в шумна, ярка или непозната обстановка, преместете се някъде, където е тихо и спокойно. Дори да избягаш до тоалетната за 5 минути за смяна на пелената, можете да постоите там малко повече докато детето се успокои.
  2. Прегърни бебето и го притисни нежно до себе си. Усещането за контакт с майката е най-мощното успокояващо средство за едно новородено.
  3. Полюлей го и му поприказвай. Люлеенето в количка, бебешко креватче или майчината прегръдка в комбинация с тихия познат глас е следващото най-добро нещо, което можеш да направиш, за да му помогнеш да се успокои.
  4. Позволи му да поспи. Претоварването на възприятията води до физическа умора. Не се притеснявай да подраниш със следващата дрямка на бебето – може би то има нужда точно от това в този момент.
  5. Върни се към нормалния режим. В случай, че свръхстимулацията се дължи на излизане от познатата рутина (пропускане на редовния сън, спане в друго легло, непозната обстановка – на гости например), направи всичко възможно да се върнеш към добре установените до момента привички колкото може по-бързо.

 

Материалът е адаптиран от: practicallyperfectbaby.com

 

Коментари

Neutral avatar

Подобни статии


Нашите спонсори

Нашите партньори