Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2021-08-20 08:49:34 +0300 Повечето по-големи деца се нуждаят от 8 до 10 часа сън всяка нощ. Но много от тях имат проблеми със съня. 5 съвета как да помогнем на детето да има по-пълноценен сън

5 съвета как да помогнем на детето да има по-пълноценен сън

5 съвета как да помогнем на детето да има по-пълноценен сън 470 900
Повечето по-големи деца се нуждаят от 8 до 10 часа сън всяка нощ. Но много от тях имат проблеми със съня.

Липсата на сън може да повлияе на всичко – от емоциите до фокуса им върху ежедневните задачи. Това може да повлияе на спортните им постижения, концентрацията, работата в училище, да увеличи шансовете да се разболеят и може да бъде свързано с наддаване на тегло при някои от младежите.

 

Ето няколко идеи как порасналото дете вкъщи да си набави така необходимия му сън:

1. Окуражавайте детето да бъде активно през деня. Вероятно сте забелязали колко са активни през деня малките деца – и колко здраво спят. Взимайте пример от тях и окуражавайте порасналото си дете да си осигурява поне 60 минути упражнения на ден. Физическата активност намалява стреса и помага на хората да се чувстват по-спокойни. Нека обаче тренировките не са твърде късно, защото  по-скоро ще тонизират организма на детето, отколкото да допринесат за здравия му сън.

 

2. Обяснето му за вредите от алкохола и наркотиците. Много хора смятат, че алкохолът или наркотиците ще ги отпуснат и ще подобрят качеството на съня им, но това не е така. Наркотиците и алкохолът нарушават съня, увеличавайки шанса на човек да се събуди посред нощ.

 

3. Обяснете защо е важно всички технологии да се изключват преди сън. Експертите препоръчват спалнята да се използва само за сън. Ако не може да направи стаята си зона, свободна от технологии, поне да държи телефона си далеч от леглото, когато си ляга. Постоянните съобщения в социалните мрежи, съпроводени от звуков сигнал и вибрация със сигурност не са приятел на дълбокия, необезпокояван сън.

 

4. Нека детето си изгради режим на сън. Лягането по едно и също време всяка вечер помага на тялото да очаква съня. Създаването на определена рутина за лягане може да окаже релаксиращ ефект. Важно е младежът да се научи да се отпуска вечер, като чете любима книга, слуша музика, прекарва време с домашен любимец, пише в дневник, играе на игра или всяко друго занимание, което го отпуска.

 

5. Важна е нагласата, че ще се наспи добре. Стресът може да предизвика безсъние, така че колкото повече се стресираме върху факта, че не успяваме да заспим, толкова по-голям е рискът наистина цяла нощ да будуваме. Затова помогнете на детето да промени нагласата си – вместо да се притеснява, че няма да успее да заспи, да си каже: „Тази вечер ще спя добре“ няколко пъти през деня. Практикуването на дихателни упражнения, медитация или йога преди лягане също може да допринесе за пълноценен сън.

 

Коментари

Neutral avatar

Подобни статии


Нашите спонсори

Нашите партньори