Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2020-03-02 11:37:58 +0200 Добре възпитаното дете изпъква в днешния свят. Другите родители и учителите със сигурност ще забележат дете, което казва „Моля“, „Благодаря“ и използва добри маниери на масата. 5 тактики да научим децата си на класически маниери

5 тактики да научим децата си на класически маниери

5 тактики да научим децата си на класически маниери 470 900
Добре възпитаното дете изпъква в днешния свят. Другите родители и учителите със сигурност ще забележат дете, което казва „Моля“, „Благодаря“ и използва добри маниери на масата.

Преподаването на добри обноски обаче може да изглежда малко сложно. Трудно би убедила детето да следва основните правила, когато връстниците му в училище не винаги го правят.

 

Помогни на малчугана си да овладее основните маниери с тези стратегии:

  1. Хвалете детето си, когато използва правилни маниери

Похвали детето си всеки път, когато забележиш, че използва добри маниери. За малките деца това може да е: „Чудесна работа, че се сети да кажеш <Благодаря>“ или „Беше страхотно, че благодари на баба си за подаръка“.  Ако имаш малко дете е важно да го похвалиш за правилното поведение на момента.

Похвалите при по-големите може да са свързани с това, че са оставили настрани телефона по време на вечеря или че са поздравили нов човек с ръкостискане. Запомни да не засрамваш тийнейджъра си като го похвалиш пред други хора. Вместо това проведи личен разговор, за да му обясниш колко те е впечатлил с любезното си отношение към гостите по време на семейното събиране или колко мил е бил при разговора с касиера в магазина.

 

  1. Бъди образец на учтиво поведение

Най-правилният начин да научиш детето си на каквито и да е било нови умения е да бъдеш добър модел за подражание. Когато те види да говориш любезно с другите, да използваш добри маниери, той/тя ще запомни това.

Обърни внимание как общуваш с партньора си и другите членове на семейството. Понякога е лесно да забравиш добрите маниери, когато си сред хора, с които се чувстваш уютно.  Изпращай благодарствени бележки, моли учтиво, показвай колко оценяваш любезното поведение на останалите. Независимо дали си на опашката в магазина или звъниш на лични си лекар, децата ти винаги наблюдават поведението ти.

Внимавай как се справяш със ситуациите, когато си разстроена. Ако си ядосана на някого имаш ли навика да повишаваш тон? Използваш ли груби думи, когато смяташ, че са се отнесли към теб несправедливо? Твоето съобщение за важността на придържането към добрите маниери няма да бъде чуто, ако ти самата не си модел на учтиво и уважително поведение.

 

  1. Пресъздавай подвеждащи ситуации

Ролевите игри дават на децата възможността да упражняват уменията си. Може да е полезна стратегия за навлизането в нова ситуация или при сблъскването със сложни обстоятелства. Ако петгодишното ти дете е поканило приятели да отпразнува рождения си ден, проиграйте как да използва маниери при отварянето на подаръците, как да благодари на хората за тях и как да реагира, ако полученият подарък не му харесва.

Седни заедно с детето си и му кажи: „Какво би направил ако…“ и виж какво има да ти сподели. Направи се на приятел или друг възрастен и разбери как малчуганът ти се държи в специфични ситуации. След това му предостави обратна връзка и му помогни да открие кое е учтивото и уважителното поведение при различни сценарии.

 

  1. Осигури кратко обяснение

Избягвай да изнасяш лекции или да разказваш дълги и скучни истории. В замяна обясни простичко защо определено поведение не е желателно. Вероятността децата да си спомнят за добрите маниери и правилата на етикет е много по-голяма, когато си им предоставила кратко обяснение защо дадено поведение се счита за грубо и неуместно.

Ако детето ти дъвче с отворена уста, кажи: „Хората нямат желание да виждат храната в устата ти, докато се опитват да се хранят.“ Ако вдигнеш скандал може без да искаш да окуражиш продължаването на този тип поведение. Но ако посочиш причината спокойно като факт, ще подсетиш детето, защо околните няма да оценят или одобрят това, което прави.

 

  1. Поддържайте очакванията си съобразени с възрастта

Увери си, че очакванията ти са съобразени с възрастта и нивото на развитие на детето. Можеш да започнеш с казването на „моля“, „благодаря“ и „извинявай“ в ранна детска възраст. Когато вече си родител на тийнейджър се фокусирай върху придобиването на по-усъвършенствани умения като етикета за използването на телефон и сложни комуникационни умения. Понякога е по-полезно да съсредоточиш върху една област като основни маниери на масата, а след това да продължиш с други умения.

Ако натовариш детето си с твърде много за учене наведнъж той/тя може да се пренатовари и обърка. Не забравяй от време на време да преговаряш вече усвоени маниери, за да се увериш, че детето няма да пропусне да ги използва.

 

 

Коментари

Neutral avatar

Подобни статии


Нашите спонсори

Нашите партньори