Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2022-02-16 17:25:39 +0200 Придобиването на способността за изразяване на индивидуалност, мисли и чувства е изключително важно за децата – особено докато все още не е на лице голям натиск от връстници да се „впишат“. 5 начина да помогнем на детето да изразява по-пълноценно себе си

5 начина да помогнем на детето да изразява по-пълноценно себе си

5 начина да помогнем на детето да изразява по-пълноценно себе си 470 900
Придобиването на способността за изразяване на индивидуалност, мисли и чувства е изключително важно за децата – особено докато все още не е на лице голям натиск от връстници да се „впишат“.

Доказано е, че невъзможността за лично изразяване води до по-ниско самочувствие, неудовлетвореност, агресия, а в по-екстремни случаи дори до депресия, при децата. Като насърчаваме децата да изразяват себе си намаляваме риска от тези негативни последствия и им помагаме да изградят здравословно самочувствие, независимост, креативност и вяра в собствените умения. Ето кои са някои от начините децата да се научат успешно да комуникират емоциите и мислите си:

 

  1. Практикуване на изкуство

Изкуствата са лесен начин за деца да изразят чувствата си без да ги обличат в думи. Доказано е, че арт терапията подобрява физическото, психическото и емоционалното благополучие чрез творческо себеизразяване при децата (и възрастни също). Насърчете ги да опитат различни форми на изкуство и да изследват любимите си творчески среди. Различните видове изкуства са чудесен начин за детето да развие въображението и креативността си, да подобри самочувствието си, да подобри комуникативните си умения и да разшири приятелския си кръг.

 

  1. Позволете на детето да отстоява стиловите си решения

Модният дизайнер Марк Джейкъбс е казал: „За мен облеклото е форма на себеизразяване – личностните ни характеристики се отразяват в това, което носим.“ Изказването е особено вярно при децата! Важно е да ги оставим самостоятелно да избират дрехите и аксесоарите си, дори и понякога  да изглеждат мъничко глупаво, за да насърчим тяхното себеизразяване. По този начин им помагаме да се чувстват уверени и уникални, където и да отидат.

 

  1. Възможности за избор

Необходимо е децата да са запознати с концепцията за избор. Процесът трябва да започне от съвсем ранна възраст, например, да им позволите да изберат книжка, която да им прочетете преди лягане или да изберат специална играчка, която да вземат с тях в детската градина. С израстването детето се нуждае от повече възможности за вземане на решения – как да подредят стаята си, каква прическа да си направят и др. Чрез въвеждането на концепцията за избор то ще опознае света и ще разбере какво харесва и какво не, в кои сфери има подходящи умения и ще оформи разбирането за себе си.

 

  1. Насърчаване на естественото любопитство на детето

Трудно е за родителите да се откажат от контрола върху графика на детето си, особено в случаите, когато те са отговорни за логистиката.  Но за него е важно да изследва собствените си интереси вместо да се придържа изцяло към занимания, които възрастните са му избрали. Независимо дали става дума за балет или роботика, за детето е ценен урок да изследва интересите си в търсене на своята ниша, която ще развие способностите му и ще му донесе нови преживявания и запознанства.

 

  1. Споделянето на емоции и чувства е важно

Родителите са най-сериозният модел за подражание в живота на детето. Научете го на здравословно себеизразяване, като обсъждате емоциите си и защо се чувствате тъжни, ядосани или щастливи. Това ще му помогне да види как правилно да изразява чувствата си и ще превърне объркващите емоции в разбираеми.

 

Децата израстват уверени, креативни личности, стига да им е осигурена подходяща среда. Като им помагате да практикуват себеизразяване, вие ги подготвяте да бъдат най-пълноценната версия на себе си.

 

Коментари

Neutral avatar

Подобни статии


Нашите спонсори

Нашите партньори