Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2021-08-06 11:10:51 +0300 Когато става дума за сексуално и репродуктивно здраве, е трудна да се каже кое е норма и кое патология. 6 теми, които винаги да обсъждаш с гинеколога си

6 теми, които винаги да обсъждаш с гинеколога си

6 теми, които винаги да обсъждаш с гинеколога си 470 900
Когато става дума за сексуално и репродуктивно здраве, е трудна да се каже кое е норма и кое патология.

Дори и да се чувстваш засрамена да зададеш въпрос за конкретни усещания, които изпитваш, това може да ти спести много тревоги и дискомфорт в бъдеще. А и все пак гинекологът като всеки лекар има задачата да ни помогне да се погрижим за здравето си, а не да ни съди.

 

Ето кои са 6-те често срещани неща, които жените се притесняват да обсъдят с лекаря си:

  1. Болезнена менструация. Спазмите по време на менструация са нормални, но не и когато болките са толкова нетърпими, че не ни позволяват да функционираме нормално. Ако менструалните болки не ти позволяват да вършиш рутинни неща, повръщаш или припадаш, а болката е неописуемо силна, може да се касае за ендометриоза, сраствания или фиброзни образувания и консултацията с лекар е задължителна.
  2. Неприятна миризма и вагинално течение с необичаен цвят. Всяка част от нашето тяло е населена с различни бактерии и микроорганизми, които имат своята съществена роля в поддържането на определен баланс. При нарушаването на този баланс е възможно микрофлората да се наруши, нараствайки значително и създавайки предпоставки за гъбички или бактериална инфекция. Сладникава миризма или миризмата на риба, както жълтото, зеленото или гъстото бяло течение следва веднага да бъдат изследвани от специалист, като често те са придружени от зачервяване, болка или сърбеж.
  3. Подуване или образувания „там долу“. Всяко подутина около срамните устни може да ни се стори подозрителна. Може да става въпрос за пъпчица, врастнал косъм или порязване от бръснене, но също така там се срещнат гениталният херпес, гениталните брадавици и кондиломите, които изискват съответното третиране и лечение.
  4. Дискомфорт по време на секс. Вагиналната сухота и болката при проникване са най-честите оплаквания по време на секс.  Намаленото вагинално овлажняване е свързано с хормоналния баланс и по-конкретно с естрогена. Именно затова вагиналната сухота се среща най-често при жените в менопауза, но при дисбаланс в женските полови хормони е възможно да се прояви във всяка възраст. Болката при проникване може да се дължи на физиологични, психически и здравни фактори. Ако смяната на позите по време на секс не помага, консултирай се със своя гинеколог, за да изключиш възпаление или с психолог, ако имаш емоционални затруднения да се отпуснеш по време на секс.
  5. История на заболяванията. Ако някога си се сдобила със заболяване предавано по полов път – уреаплазма, микоплазма, хламидия, херпес, ЧПВ и др., бъди сигурна че гинекологът ти е наясно с това, за да проследява ежегодно състоянието на матката и цервикса (шийката) за евентуални патологични изменения.
  6. Инконтиненция. Неволното изпускане на урина или фекалии е симптом за скрито заболяване или физиологично изменение. Това състояние създава огромен дискомфорт на много жени, но навременното му откриване и обсъждане със специалист може да реши проблема в дългосрочен план.

 

Коментари

Neutral avatar

Подобни статии


Нашите спонсори

Нашите партньори