Няколко стратегии за развитие на уменията за четене при децата
Лятото е време за игри и почивка, ... но не само. Различни изследвания показват, че лятната ваканция води до занемаряване на някои умения сред децата, най-вече четенето. Ето 7 стратегии, които могат да ви помогнат да поддържате искрата на любопитството, а и да запалите детето си по книгите!
- Пренесете редовното четене от училище у дома
Някои учители имат изисквания към учениците си да четат и вкъщи, като залагат на минимум 15-20 минути на ден. Ако тази практика е въведена и от учителите на вашето дете, можете да я „удължите“ и през лятото. Ако ли не, винаги може да си направите своеобразна уговорка с вашето дете. Хубавото на тази стратегия е, че 15-20 минути не изглеждат прекалено дълго време за него и обичайно подобно предложение се приема без особени възражения.
- Свържете четивата с интересите му
Понякога стандартните четива не успяват да привлекат интереса на децата, независимо че са обявени за най-добрите детски класики на всички времена, например. Затова се съобразете с нещата, които детето ви обича да прави или с книгите, които само би си избрало от книжарницата. Понякога ефектът от този малък жест има неочаквани ползи!
- Открийте различните формати
Комиксите са популярни сред малките деца, но ако си мислите, че са лесни за четене, значи не сте наясно с тях. Повечето от тях са със сложен език и още по-заплетени сюжети. Друг тип книга, която би привлякла интереса на повечето деца са забавните сборници със събрани любопитни факти, рекорди, загадки, логически задачи и др. Ако детето ви си има любима книжка, подканете го да сподели любимите си откъси, загадки, факти със своите приятелчета, като им почете. Или го направете под формата на игра, в която то се изявява като радиоводещ и чете със съответната интонация. Тогава ще се забавлява не само то, гарантираме ви!
- Приемете предпочитанията му за книги
Специалистите твърдят, че е от особено значение да приемате, а не да насочвате, книжните интереси на детето си. Оставете го да развие свой собствен вкус и му покажете, че го приемате. Например, помогнете му да състави списък с любимите си заглавия или поредици, украсете го заедно и го закачате на видно място в стаята му.
- Впуснете се в дълбокото
В училище децата не само четат книги – те също така трябва да анализират историята, героите. Опитвайте се да правите същото вкъщи. Нека детето ви опише характерите на всеки един от героите в книгата, която чете в момента – силните и слабите му страни, отношенията му с другите герои, развитието му в хода на сюжета.
- Следете новите заглавия
Ако детето ви вече се е запалило по четенето, ще става все по-трудно да намирате заглавия, които да са му непознати. Затова следете местните издателства редовно и се допитвайте до препоръките на библиотекарите за подходящите книги, съобразно възрастта на детето.
- Развивайте четенето с разбиране
Децата, които четат бързо, понякога имат трудности в разбирането на сюжета или посланието на книгата. Затова разговаряйте за начина, по който заглавието се свързва с историята в книгата, дали има неочаквани обрати, дали завършекът му е харесал. Нека детето ви предложи алтернативен вариант за край на сюжета, който би му допаднал повече.
Източник: parents.com
Коментари