Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2017-08-30 15:29:22 +0300 Семейната вечеря се отразява позитивно на децата в трудния тийнейджърски период, повишава броя на научени думички у най-малките и подпомага изграждането на навик за здравословно хранене 7 причини да се събирате на вечеря заедно

7 причини да се събирате на вечеря заедно

7 причини да се събирате на вечеря заедно 470 900
Семейната вечеря се отразява позитивно на децата в трудния тийнейджърски период, повишава броя на научени думички у най-малките и подпомага изграждането на навик за здравословно хранене

През последните 20 години десетки изследвания потвърждават това, което родителите интуитивно повтарят на децата си: Събирането за вечеря е полезно за духа, мисълта и тялото. Храненето заедно има пряка връзка с различни типични за пубертета проблеми и ситуации: повлиява благоприятно случаите на използване на наркотични вещества и транквиланти, децата с хранителни разстройства и депресивни състояния, както и генерално повишава самочувствието и старанието на децата в ученето. При по-малките деца се оказва, че семейната трапеза разширява речниковия им запас двойно повече в сравнение с четенето на глас.

 

Ако се затруднявате да събирате семейството за вечеря, ето 7 причини да го правите когато можете:

  1. Не е задължително да е всеки ден.

Не е задължително да се събирате всеки ден за вечеря, за да постигнете успех. Може да се събирате на закуска, за брънч през уикенда, за хапване между основните хранения или да правите комбинации. Идеята е да се отдадете на семейното събиране и да се забавлявате, споделяйки храна и говорейки помежду, а не да следвате строго предначертан план.

 

  1. Можем да си „поиграем“ с храната.

С оглед на това колко много от игровите занимания са пренесени във виртуалния свят днес, децата и възрастните са загубили възможността да играят с истински предмети, които могат да бъдат докосвани, помирисвани и трансформирани. Защо тогава да не си „поиграете“  с храната? Готвенето е дейност, която ангажира всичките ни сетива, и въпреки това можем да я вършим заедно. Можете, например, да подготвите продукти за салата и всеки да включи любимите си съставки под формата, която желае. Играйте си с вкуса като включите нов елемент и нека останалите се надпреварват да отгатнат съставката.

 

  1. Осъществимо е.

Въпреки натовареният родителски график и все по-заетите деца, съвсем осъществимо е да се съберете за вечеря (или друго хапване). Цялата процедура по приготвяне на храната и самото хранене отнемат средно около час (30 минути подготовка и около 22 минути хранене според някои проучвания) на едно съвременно семейство. А тези стойности могат и да варират според индивидуалните ви предпочитания. Ако все още си садяхме сами зеленчуците, свирехме на инструменти за собствено забавление или пък плетяхме, тогава събирането на семейството за вечеря може би нямаше да е необходимо, но днес е най-предпочитаното време, в което можем да комуникираме спокойно един с друг. А когато децата усещат свободата на тази комуникация и здравата връзка с родителите си, това е като своеобразен предпазен колан по неравния житейски път на детството.

 

  1. Нови дейности и нови умения.

Вечерята е подходящото време за изпробване на различни неща. Защо да не я превръщаме в малък театрален спектакъл от време на време, например? Ако сте превърнали събирането заедно в традиция, можете да намирате и прилагате нови занимания помежду ви. Понякога това помага и при наличието на някои социални проблеми. Знаете как поведението на един член от семейството се отразява на поведението на останалите, нали? Например, можете да се споразумеете една конкретна вечер всички да се въздържат от негативни изказвания и коментари по време на хранене и да видите какъв ще бъде ефектът от това упражнение. Или можете да помолите някое от децата да приготви вечерята за всички (ако му се отдава или му харесва като занимание)или пък да подготви музикална компилация за вечерта.

 

  1. Да проследим семейната история.

Трапезата за вечеря е класическият момент за разказване на истории, а децата, които са наясно със семейните истории, се чувстват по-уверени в себе си. Едни от най-вдъхновяващите истории са от типа „ако живота ти поднесе лимони, направи си лимонада“, за моментите когато научаваме важни житейски уроци или пък случаите, когато нещо лошо е довело до нещо хубаво след себе си. Историите ни помагат да се справяме и да градим света около себе си, а децата винаги се чувстват по-добре, когато усещат, че са част от нещо по-голямо – в случая семейството. Разказвайте им истории за себе си и времето, когато и вие сте били на същата възраст. Разказвайте им истории за романтика, любов, първата ви работа, пътувания, избирането на имената, домашни любимци, любима рецепта от детството или пък някоя ужасна кухненска поразия.

 

  1. Да научим повече.

Разговорите по време на хранене са едни от най-богатите речникови изживявания, които децата ви ще изпитат докато са малки. Когато говорите по време на хранене, сещате ли се да предлагате обяснения и коментари по темата, която обсъждате? Опитвайте се да задавате и нестандартни въпроси. Например, вместо да питате само „Как мина денят ти?“, приложете правилото на розата – нека да посочат цвета (хубавото) и бодила (лошото) на това, което са преживели през деня, както и пъпката (това, което искат да им се случи на следващия ден).

 

  1. Полезно е и за възрастните.

Ритуалите като семейните вечери, които представляват стабилните моменти в съвременния побъркан и забързан свят, са полезни и за възрастните. Да знаете какво да очаквате от поне един елемент от деня ви, ден след ден, звучи някак успокоително, нали?

 

Текстът е адаптиран от: parenting.com

Коментари

Neutral avatar

Подобни статии


Нашите спонсори

Нашите партньори