Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2021-06-21 11:12:29 +0300 Любящият родител едва ли ще направи нещо, за да нарани детето си умишлено, но понякога „невинните“ неща, които родителите правят, могат да се окажат вредни за дъщерите и синовете им. 7 типа родителско поведение, които могат да попречат на щастието на децата ви

7 типа родителско поведение, които могат да попречат на щастието на децата ви

7 типа родителско поведение, които могат да попречат на щастието на децата ви 470 900
Любящият родител едва ли ще направи нещо, за да нарани детето си умишлено, но понякога „невинните“ неща, които родителите правят, могат да се окажат вредни за дъщерите и синовете им.

Вероятно изпитвате особено удоволствие, че имате възможността да купите на детето си, която играчка поиска от магазина, или да му разрешите да остане до късно, за да гледа любимото си детско. Толкова е изкушаващо да бъдеш „добрия родител“, но това е капан, в който не бива да попадаме.

Кои са най-честите типове родителско поведение, които може да ви изглеждат абсолютно логични, но всъщност носят повече вреда отколкото полза за децата?

 

Винаги се опитваме да предпазим децата си от провал или от поемането на риск

За много родители е изключително трудно да наблюдават детето си как се изправя пред конкретен проблем, знаейки че могат лесно да решат този проблем вместо тях. Но ако продължавате да се опитвате да запазите живота на децата си без предизвикателства, неуспехи и рискове, как ще се научат те да се справят сами с тази (абсолютно нормална!) страна на живота? Трудните и рискови ситуации, от които се опитваме да ги спасим, всъщност учат децата ни на жизненоважни умения за решаване на проблеми и, което също е важно, децата се учат как да се изправят отново, след като паднат (метафорично или буквално).

 

Живеем живота си чрез тях и пренебрегваме собствения им потенциал

Нашите деца растат във време с много повече възможности спрямо тези, които сме имали ние като деца, а това ни изкушава да се опитаме да изживеем отново ценните моменти от нашето детство чрез нашите деца. Всъщност много родители попадат в този капан и се стараят да изживеят мечтите си чрез децата си, опитвайки се да компенсират своите пропуснати шансове. Това поведение може да подкопае мечтите и желанията на децата, като не им позволява да реализират собствения си потенциал и да израснат като успешни и щастливи възрастни.

И така, дъщеря ви ли иска да стане професионална певица, или ... вие?

 

Разглезваме ги

Понякога е толкова изкушаващо да купите на децата си всички неща, които като дете не сте имали. Днес имаме възможността да дадем на децата си толкова много: купища красиви дрехи и играчки, джунджурии, пищни партита и ваканции. Може да звучи като перфектното детство, но това е просто илюзия. Експертите сочат няколко причини, поради които родителите се стараят да угодят на децата си и как това води до разглезване:

  • Чувствате се виновни, защото не можете да прекарвате достатъчно време с децата си и се опитвате да компенсирате пропуснатото време заедно, като купувате подаръци.
  • Страхувате се да „разстроите“ децата си и да станете „лошия родител“, като кажате „Не“.
  • Не знаете как да се справите с истериите на децата и се опитват да решите този проблем, като угаждате на исканията им.

И така, защо това е вредно за децата? Прекаленото угаждане може да накара децата да мислят, че материалните неща са от решаващо значение за щастието им и като възрастни може да започнат да усещат, че просто не могат да минат без най-новия аксесоар или най-луксозната кола. Материалните притежания могат да се превърнат в символ на техния социалния статус. Нещо повече, когато децата получават купища джунджурии, играчки и дрехи, те обикновено не се грижат много добре за тях, когато започнат да се захабяват, и това ги кара да ценят нещата си по-малко.

 

Нарушаваме своите собствени правила

Ако поставяте правила, но след това променяте решението си или ги нарушавате, се превръщате в непоследователен родител, който показва слабо лидерство и авторитет. Според експерти такова непоследователно поведение може да доведе до превръщането на децата във възрастни с „нестабилен характер ​​и слаба индивидуалност“. В бъдеще те могат да имат затруднения да определят кои са и да породи чувство на несигурност. Така че, да бъдеш последователен родител, който знае как да заеме позиция, е от решаващо значение за отглеждането на по-щастливо дете.

 

Ставаме лоши модели за подражание

Родителите, които не правят това, което казват или за което говорят, са „лоши модели за подражание“ за децата си. Когато учите детето си как да се държи и след това правите точно обратното, а в последствие го обвинявате за неспазване на вашите правила в даден момент всъщност трябва да ви накара да обвините себе си. Не само думите ни, но и поведението ни учат децата ни кое е правилно и кое не, а ние трябва да бъдем последователни и да се държим така, както искаме от децата ни да се държат.

 

Подценяваме техните учебни затруднения

Когато детето ви прекарва твърде много време в решаване на математически задачи, не бързайте да го определяте като мързелив или немотивиран. Понякога децата ни могат да изпитват затруднения с ученето, които не зависят от техните усилия и мотивация. Това могат да бъдат, например, трудности със скоростта на обработка на информация или трудности със запаметяването и те могат да превърнат ученето в мъчение за вашето дете. Ако забележите, че детето ви изпитва затруднения, докато се учи, може да помолите експерт (психолог, ресурсен учител) за помощ. Важно е да идентифицирате точния проблем и да намерите правилното решение, а не просто да натискате детето си да бъде като останалите.

 

Конкурирате се с вашия партньор кой е „по-добрият“ родител

Да работите в екип като родители е най-доброто решение за вашето дете. За съжаление, понякога родителите започват да се състезават кой е най-добрият родител за детето си. Когато единият родител непрекъснато се опитва да засенчи другия, това в крайна сметка може да навреди на връзката им и да повлияе негативно на живота на децата им.

 

Друг проблем, който често възниква между родителите, е свръхкомпенсирането един на друг. Когато единият родител е строг през по-голямата част от времето, другият родител показва по-отпуснато, позволяващо родителско поведение, за да балансира ситуацията. В крайна сметка тази игра на „добър родител“ срещу „лош родител“ може да накара децата да опитват да манипулират родителите си и може да направи стила ви на родителство непоследователен.

 

Разпознавате ли някой от тези модели на поведение в собствения си дом? Какво бихте променили?

 

Текстът е адаптиран от: www.brightside.me

 

Коментари

Neutral avatar

Нашите спонсори

Нашите партньори