Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2017-03-04 16:13:15 +0200 Да храниш бебето естествено не е никак лесна работа 8 проблема с кърменето

8 проблема с кърменето

8 проблема с кърменето 470 900
Представата ни за кърменето най-често е се ограничава  до два напълно противоположни варианта.

Или е твърде романтична - усмихнати майки, които си лежат кротко с бебета в стая, изолирани от шума и на света навън.  Или пък е твърде демонизирана – чували сме истории за жени, чийто бебета са ги хапали, докато сучат, имали са запушвания на гърдите, болки, или пък за кърмачетата, залепени за майките си по 24 часа на денонощие.

Истината е някъде по средата – има моменти, които са прекрасни, и други, в които кърменето е борба, в която ти идва направо да ревеш. Въпреки че кърменето е естествен процес и гърдите знаят какво количеството мляко да произвеждат, кърменето е доста по-сложно от това просто да сложиш бебето да суче.

Вижте кои са 8-те най-често срещани проблеми при кърмене

1. Рефлекс на потичане на млякото

В първите дни на кърменето, рефлексът на потичане на млякото може да е малко бавен. Рефлексът на потичане на мляко всъщност е отговорът, който дават гърдите на бебето, което ги стимулира, захапвайки зърната. Така се дава зелена светлина, че бебето е готово да суче и млякото започва да се образува. Нервните окончания в зърната стимулират производството на хормони, отговорни за образуването на млякото.

Най-големите пречки, които  затрудняват рефлекса на потичане, са настроението и емоционалното състояние. Ако сте отпочинали, спокойни и се чувствате добре, синдромът на потичане на млякото би трябвало да се задейства нормално. Ако обаче сте стресирани, уморени и разсеяни, това забавя процеса. 
Добре е да кърмите в тихо помещение особено в първите седмици след раждането на бебето,  избягвайте шумни места с много хора, докато създадете навици за кърмене. Ако сте се настанила удобно вкъщи, ще сте по-спокойна, освен това ще дадете на бебето цялото внимание, което му е нужно.

2. Поставянето на гърдите и засукване

За майките, които тепърва ще кърмят, идеята за позите на кърмене и проблемите с поставянето на гърдите, се струва странна. Нали има само един начин – захапва зърното и толкова! Само че това да поставиш бебето на гърдата е умение, което се учи, а бебето, което е гладно, се опитва възможно най-бързо да получи кърма. Някога това дори може да е болезнено.  Да намерите правилната позиция, често отнема време, но пък си струва. Според Австралийската асоциация по кърмене „бебето, което правилно е поставено на гърдите, не причинява болка и суче добре”. Правилната позиция подпомага и поемането на по-доброто количество кърма. От Австралийската асоциация дори препоръчват да оставите бебето да си намери най-удобната позиция.

За да прецените дали бебето е поставено добре на гърдите, можете да наблюдавате следните признаци:

  • Брадичката и нослето на бебето трябва да докосват гърдите, като нослето допира гърдата над зърното
  • Устата на бебето трябва да е широко отворена
  • Голяма част от зърното и ареолата трябва да попаднат в устата на бебето
  •  Челюстта на бебето и ушите могат да се помръдват, което означава, че то суче енергично и че изсуква добро количество мляко

3. Млечница

Млечницата, или гъбичките обикновено започват с болка в зърната, което обаче би могло да е вследствие на недобро поставяне на бебето на гърдите. Когато болката отслабва, особено щом бебето смени позицията на кърмене, вероятно става въпрос за лоша позиция при кърмене. Но ако болката е пронизваща, усещате парене и сърбеж, или ако зърната са вече разранени, може да имате млечница. Това е гъбично заболяване, което може да засегне областта на гърдите. Някои жени са повече предразположени към подобен тип инфекции отколкото други. Ако усетите подобен проблем, задължително се консултирайте с вашия лекар, вероятно той ще предпише крем или таблетки против гъбички. Педиатърът трябва да провери и устата на бебето, тъй като е твърде възможно инфекцията да се е разпространила. За да излекувате млечницата е важна доброта хигиена.

4. Къса юздичка

Понякога бебето има къса юздичка  - това означава, че парченцето тъкан  между езичето и пода на устната кухина е по-късо от обикновено и може да му създава проблем, когато се опитват да мърда езиче. Късата юздичка се среща повече при момчетата, може и да е наследствена. При кърменето езикът играе важна роля, затова ако бебето има трудности при поставянето на гърда и в същото време имате достатъчно кърма, може да проверите дали не е с къса юздичка. Ако бебето е със силно изразена къса юздичка, още в болницата педиатрите вероятно са забелязали проблема и могат да  направят корекция, която не е сложна, извършва се без упойка. След манипулацията бебето веднага може да се храни. В другите случаи, когато детето не е с чак толкова къса юздичка, то израства проблема, тъй като тъканта започва да се отпуска естествено с течение на времето.

Симптоми, по които може да познаете, че детето е с къса юздичка:

  • Има трудности при поставянето на гърда и засукване
  • Не наддава на тегло
  • Не може да мърда свободно езиче и не може да го оплези
  • Когато се опита да се изплези, върхът на езичето заприличва  на форма на сърце
  • В по-голяма възраст има затруднения в говора

Ако установите някой от следните симптоми, не се притеснявайте предварително, а заведете детето на консултация с педиатър.

5. Запушени канали

Майките често страдат от запушените канали на гърдите в първите 12 седмици, проблемът може лесно да се разреши.  Блокираният млечен канал се получава, когато един от хилядите каналчета, които отвеждат млякото от гърдите до зърната, се запуши. Някога това става, тъй като млякото тече по-бързо, отколкото бебето може да изсуче, или пък когато по време на кърмене гърдите не се изпразнят докрай. Ако по гърдите се появи малка  бучица или подуване, трябва веднага да започнете да масажирате и да се опитате да се цедите редовно. Вземете топъл душ, сложете топли компреси на гърдите  и нежно масажирайте подутото място, като правите движения от подутото към зърното. Първоначално млякото ще тече по-бавно, докато блокираното място не се освободи, постепенно нещата ще се нормализират. Опитайте се да кърмите бебето, веднага след като сте масажирали мястото и го слагайте на гърдите редовно. Проверете дали сутиените и бельото, което носите, не е стегнато и не притиска гърдите.

6. Мастит

Маститът е възпаление на млечната жлеза, което се появява в следствие на  канал, който е запушен и в него е останало мляко. Случва се по-често при майките, които кърмят за пръв път и също така при жени, които са преуморени и не спят достатъчно.  Възпалението може да се види и с просто око – кожата ще е подута, зачервена и гореща при пипане. Можете да се опитате да се справите с мастита в домашни условия, но ако не успеете и започнете да усещате по-силни болки в гърдите, втриса ви и да вдигате температура, веднага потърсете лекарска помощ.

Често възпалението на гърдите се превръща в  инфекция и ако не се лекува своевременно, може да стане сериозен проблем. Важно е да запомните, че дори и да имате мастит, трябва да кърмите бебето, независимо че може да е болезнено. Това е основното, което ще ви помогне, да се възстановите по-бързо. 

7. Твърде много кърма или твърде малко

Понякога майките имат кърма, за да изхранят и тризнаци, а някога не стига и за едно бебе. Ако усещате гърдите си твърди и подути, а и бебето не успява да изсуче всичко, е възможно да  имате твърде много кърма. В този случай бебето може да преглъща много, когато започва да суче, да се дави или да се оригва често.  Вечер вероятно коремчето му ще се пълни с повече газове, ако е сукало много и лакомо.

Ако имате твърде много кърма, опитайте следните неща:

  • Слагайте бебето да суче първо на едната гърда, после да другата, за да сте сигурна, че то е изсукало и изпразнило и двете гърди, доколкото това е възможно
  • Опитайте се да храните бебето на поискване, а не под режим от 3-4 часа
  • Следете внимателно бебето и когато забележите, че започне да огладнява, веднага го сложете да суче
  • Ако и след тези неща усещате гърдите пълни, въпреки че бебето е сукало доста, можете да се изцедите, докато не усетите облекчение
  • Уговорете среща с консултант по кърмене, ако нещо ви тревожи и искате съвет

Ако нямате достатъчно кърма

Обикновено случаите на майки с недостатъчно кърма  се срещат по-рядко. Ако се притеснявате, че млякото не стига, опитайте се да храните бебето на поискване и  го слагайте на гърда веднага щом усетите, че проявява признаци на глад.  Когато кърмите, се опитайте да сте отпусната и спокойна, вместо да се притеснявате дали бебето суче достатъчно и да го мерите непрекъснато.

Можете да заведете бебето при педиатъра, за да го претегли. Поискайте съвет как да увеличите количеството кърма.

8. Хапене

Повечето бебето минават пред период, в който хапят, и това се случва обикновено, когато са се нахранили и се опитват да си играят със зърното. В други ситуации хапят, когато им никнат зъби и търсят нещо за чесане.  В този случай може да им предложите охладени гумени играчки.

Някога бебето може да ви ухапе в началото на кърменето и ако това се случва често, трябва да се опитате да покажете, че така не бива да се прави. Можете да махнете детето от гърдата и да му кажете твърдо „не”. Предложете му да суче след тридесетина минути. Ако обаче хапането продължи, значи бебето се опитва да ви каже, че не иска да бъде хранено повече.

Когато бебето ви хапе, не реагирайте твърде бурно, като започнете викате „ау, как боли” или да се оплаквате силно. Вашата реакция може да изплаши малкото и то да заплаче. Бъдете твърди, но внимателни, отстранете го от гърдата веднага, щом усетите, че се опитва да ви захапе и му кажете „не”.

Източник: ​Babyology.com.au

Коментари

Neutral avatar

Подобни статии


Нашите спонсори

Нашите партньори