Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2021-12-01 16:05:04 +0200 За всеки родител отглеждането на мило и любезно деца обикновено се намира в горната част на списъка с родителските цели. Как да възпитаме у малкото дете доброта и емпатия

Как да възпитаме у малкото дете доброта и емпатия

Как да възпитаме у малкото дете доброта и емпатия 470 900
За всеки родител отглеждането на мило и любезно деца обикновено се намира в горната част на списъка с родителските цели.

Малките деца са способни на изключително сладки прояви на състрадание. Но им е необходимо време, за да развият социални умения и да се научат да се поставят на мястото на другия преди да кажат или направят нещо. Отглеждането на милo и добродушно дете е дългосрочен проект и е съвсем нормално да се случват грешки в процеса.

За да се научат да бъдат добри, децата имат нужда да разберат как изглежда добротата, какво представлява, как се отразява на тях и на другите. Те трябва да я видят в действие и да им бъде посочена (както в реалния живот, така и в книги  и истории). Те се нуждаят от възможности да практикуват умението да бъдат мили и да бъдат поощрявани, когато вършат добри неща. Родителите са съществена част от този процес, като моделират добро поведение, хвалят децата за техните добри постъпки, говорят за добротата и предоставят много възможности на децата да практикуват съпричастност и любезност. Ето няколко конкретни идеи, които наистина могат да помогнат.

 

Практикуване на доброта

Децата се нуждаят от възможности да проявяват грижа, за да успеят да разберат и да практикуват какво означава да бъдат мили и грижовни. Това може да включва грижа за домашен любимец, символична помощ при отглеждането на по-малки братчета или сестричета, мили жестове към съседи и членове на семейството. Малките деца се нуждаят от много възможности, за да развият социалните си умения, така че насърчавайте приятелствата и срещите за игра и се уверете, че имат достатъчно време да играят с други деца.

 

Изграждане на емпатия

Много малки деца (под около 4-годишна възраст) все още не са достигнали етапа в развитието си, в който съзнателно да могат да се поставят на мястото на някой друг. Това, обаче, не означава, че са неспособни на съпричастност. Насърчавайте детето да споделя  притежанията си с другите деца, да не опитва да налага винаги своето мнение, да изслушва другите деца. Обсъждайте с него чувствата и емоциите на околните и как определени негови действия са им повлияли. Ако детето ви направи нещо лошо, не бързайте да го критикувате, наблегнете на възможността да поправи поведението и обяснете защо дадената постъпка не е била правилна. Вместо да му казвате да се извини – нещо, което то ще направи машинално, без да обмисли къде е сбъркало, помолете го да помисли за идеи, с които да покаже на другия, че съжалява за недоброжелателния си акт.

 

Книгите като източник на примери за добрата и емпатия

Книгите са чудесен ресурс за култивиране на доброта. Четенето на книги с истории за интересни и различни герои помага на децата да се научат да си представят какво е да си на мястото на някой друг. Когато родителите четат книги заедно с децата, те могат да насочат вниманието им с въпроси и коментари за чувствата и поведението  на персонажите. Попитайте детето: „Как мислиш, че се е почувствал персонажа, когато това се е случило?“, „Как ще се почувстваш ти, ако си изправен пред проблема описан в историята?“, „Мислиш ли, че това беше любезен начин да се държим?“ Подбирайте книгите, които ще четете с детето си спрямо темите, които искате да повдигнете, за които бихте искали да създадете диалог и/или за препятствията, които детето среща в момента. Историите и преживяванията на персонажите може да му дадат идея как да се сприятелява по-лесно, как да се държи с по-различните хора, как да преодолее страховете си.

Децата трябва да чуят, че добротата е важна. Говорете с тях какво означава да си добър приятел и как добрите приятели се отнасят един към друг. Ако е налице нараняващо или агресивно поведение – обяснете, защо не е правилно, покажете как да бъде променено, но и посочете последствия, ако то продължи. Ако детето направи нещо мило за вас, похвалете го и му кажете как ви кара да се чувствате, за да се научат да разбират въздействието на тяхното добро поведение и как то изгражда взаимоотношения.

Коментари

Neutral avatar

Подобни статии


Нашите спонсори

Нашите партньори