Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2021-11-15 15:51:42 +0200 През първата година на бебето ще ви впечатлят много неща. Скокове в растежа – какво представляват и как да се справим с тях?

Скокове в растежа – какво представляват и как да се справим с тях?

Скокове в растежа – какво представляват и как да се справим с тях? 470 900
През първата година на бебето ще ви впечатлят много неща.

Очарователните миниатюрни пръстчета, красивите му очи, изумителният начин, по който успява да напълни една пелена и тя да прелее чак до вратлето му, и колко бързо расте точно пред очите ви.... Някои от тях очевидно са по-забавни от други.

Новороденото бебе обикновено удвоява теглото си от раждането някъде около 5-я месец и го утроява до навършване на 1 годинка.

Всъщност в някои дни може да ви се струва, че не можете да изперете достатъчно бързо, преди бебето да е надраснало дрехите си. Не е виновно вашето въображение – вероятно това е просто скок в растежа.

 

Какво представляват скоковете в растежа на бебето?

Скокът в растежа е време, през което при вашето бебе се наблюдава по-интензивен период на растеж. През това време то може да иска да суче по-често, да усетите промени в потребностите му за сън и като цяло да бъде по-раздразнително или неспокойно.

Скоковете в растежа продължават няколко дни до около седмица, въпреки че ако правят бебето ви по-неспокойно от обикновено биха могли да ви се сторят цяла вечност.

Имайте предвид, че растежът през първата година не се измерва само в ръст и килограми, а също така засяга моториката и уменията на детето. В периоди, когато детето усвоява ново умение, също може да забележите сходни признаци като при скоковете в растежа.

 

Кога се случват?

Въпреки че всяко бебе е уникално, вероятно ще изпитате доста скокове в растежа през първата година. Ето кога може да наблюдавате обикновено скокове в растежа на вашето бебе:

  • 1- до 3-седмична възраст
  • 6 седмици
  • 3 месеца
  • 6 месеца
  • 9 месеца

Разбира се, има диапазон и някои бебета може да имат по-малко драматични или забележими скокове в растежя. Докато бебето ви се храни и изхожда достатъчно често и следва собствената си крива в графиката на растежа, можете да сте сигурни, че се развива нормално.

 

Какви са признаците за скок на растежа?

Както бе споменато по-горе, вероятно ще има някои промени в поведението, които предполагат, че тялото на вашето бебе работи усърдно, за да порасне. Някои от следните признаци може да означава, че е в процес на буен растеж или развитие:

  • Започва да иска допълнителни хранения, огладнява по-често.
  • Има забележима промяна в необходимостта то сън – по-ранно събуждане от сън, по-чести събуждания през нощта, по-продължителни или по-чести дрямки.
  • Показва безпокойство – плаче по-често, раздразнително е или се уморява бързо.

 

Какво можете да направите?

  • Нахранете го, когато подсказва, че е гладно. Ако бебето обикновено се храни на около 3 часа, но рязко започне да огладнява на 2, тогава започнете да го кърмите на поискване.  Това обикновено ще продължи само няколко дни и допълнителната кърма ще гарантира, че то получава необходимите хранителни вещества. При храненето с адаптирано мляко това може да означава включване на едно допълнително хранене за деня.
  • Помогнете му да се наспи. Направете всичко възможно да осигурите на бебето достатъчно сън, ако има нужда от допълнителен. Възможно е да ви бъде по-трудно да го приспите и да ви отнеме по-продължително време. Важно е да се опитвате да поддържате нормалната рутина на деня му, дори понякога да има нужда от някоя допълнителна дрямка. Все пак да растеш е уморително!
  • Бъдете търпеливи. Ако бебето е по-раздразнително, може да иска по-често да бъде гушкано, да търси топлината и майчината ласка. Не му ги отказвайте.
  • Грижете се добре за себе си. Не само вашето бебе преминава през тези промени. Те също могат да бъдат тежки за вас. Обърнете внимание на собствените си нужди от хранене и почивка. Нека баща му и близките ви също се включват в грижите за бебето, за да имате време за себе си.
  • Обърнете внимание на цялостното здраве на бебето. Тъй като бебетата не могат да ни кажат как се чувстват през първата година, може да е трудно да разберем със сигурност кога нещата не са наред. Ако детето ви изпитва други симптоми извън описаните по-горе, помислете дали това може да е нещо различно от скок в растежа. Ако бебето ви показва признаци на разболяване като треска, обрив, дехидратация (по-рядка смяна на пелени) или други проблеми, не забравяйте да говорите с вашия педиатър.

 

Преди да разберете, вашето новородено ще порасне и ще тича навсякъде. Предстоят му вълнуващи етапи на развитие и невинаги ще бъде лесно. За щастие вие сте насреща, за да го храните, обичате и да му помагате по пътя на израстването.

 

Коментари

Neutral avatar

Подобни статии


Нашите спонсори

Нашите партньори