Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2021-04-07 15:10:05 +0300 Много съвременни родители разчитат на смарт устройствата, за да преминат през ежедневните задачи. Смарт устройствата - забавят ли проговарянето при малките деца?

Смарт устройствата - забавят ли проговарянето при малките деца?

Смарт устройствата - забавят ли проговарянето при малките деца? 470 900
Много съвременни родители разчитат на смарт устройствата, за да преминат през ежедневните задачи.

За повечето от нас те са не само верен помощник в работа, но и неизменно присъствие в личния живот. Разчитаме на нашите телефони 24/7, за да отметнем всевъзможни задачи – от банкови транзакции до посещение на лекар и, разбира се, за забавление и уплътняване на свободното време.

За родителите смарт устройствата определено са се превърнали във важен инструмент, който им помага с образованието на децата или просто им осигурява минутка свободно време. Но е важно да откриете баланса, така че употребата на смарт устройствата да не се превърне в пречка пред развитието на вашето дете. Важно е да се запитаме какъв е дългосрочният ефект на взирането в екрана и как влияе това върху мозъка на детето. Част от отговорите ни дават новите открития на педиатричните академични общества през 2017 г., които установяват, че четенето и възприемането от екран могат да крият риск от забавяне на речта при малките деца.

  1. Как екраните могат да навредят на речта на малкото дете?

В следствие на проучване изследователите откриват, че съществува връзка между прекараното време пред екраните и развитието на говора и езика при малкото дете.

Проучването разглежда 894 деца на възраст между 6 месеца и 2 години за период от над четири години между 2011 и 2015 г. Въз основа на оценките и записите на родителите, проучването разкрива, че до 18-месечна възраст около 20% от децата са използвали смарт устройство поне 28 минути всеки ден.

Резултатите свидетелстват, че колкото повече време прекарва малкото дете пред екран всеки ден, толкова по-голям е рискът да прояви забавяне в проговарянето. За всяко 30-минутно увеличаване на времето пред екрана този риск се повишава с 40%.

Спрямо проучването обаче, времето прекарано на смарт устройството обаче е обвързано само със забавяне на проговарянето и не повлиява на другите начини на комуникация. Не се забелязва закъснение в усвояването на социални взаимодействия, използване езика на тялото или жестове.

 

  1. Какво означава проучването за нас?

Възхода в технологичното развитие е огромен и смарт устройствата значително са променили нашето ежедневие, превръщайки се в неизменна част от него. Не можем да отречем ползите, които носят със себе си, но що се отнася до развитието на малките деца е важно да внимаваме как и колко време им позволяваме да използват смарт устройства, за да не им навредим.

Според Американската педиатрична асоциация (АПА) използването на смарт устройства от деца под 18 месеца не е препоръчително, изключвайки случаите, когато екранът се превръща в единствения начин да се свържем с роднини и приятели. За деца на 18-24 месеца родителите се насърчават да използват висококачествени образователни програми и приложения заедно с децата си, защото изследванията показват, че това е начина, по който малките деца учат най-добре. Това време обаче трябва да бъде ограничено обаче до максимум 10 мин обощо за целия ден. 

От изключителна важност е да не допускате малкото дете да има достъп до медии и съдържание, което не е проверено от вас.

Световната здравна организация (СЗО) препоръчва да съблюдавате следните правила за екранно време при децата:

  • Деца под 1 г. не трябва да ползват екранни устройства, вкл. телевизор.
  • Деца между 2 и 5 г. не трябва да имат повече от 1 час общо на ден прекаран седнали пред екрана (вкл. мобилен телефон, телевизор, таблет, игрова конзола или др). По-малко от 1 час е по-добре. 

Все още няма достатъчно проучвания как екранното време влияе върху развиващия се мозък на малкото дете, особено що се отнася до речта и как ще повлияе на способността му за дълготрайна комуникация. Говорете с вашия педиатър, за да работите заедно при разработване на здравословен план за използването на дигитални медии в ежедневието на семейството ви.

 

Коментари

Neutral avatar

Подобни статии


Нашите спонсори

Нашите партньори