Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2018-04-23 14:47:16 +0300 Традиционно на 23 април отбелязваме Световния ден на книгата и авторското право. В някои страни като каталунска Испания, където днес е празникът на Св. Георги Победоносец, хората си подаряват книги. 10 причини да четем повече за Световния ден на книгата

10 причини да четем повече за Световния ден на книгата

10 причини да четем повече за Световния ден на книгата 470 900
Традиционно на 23 април отбелязваме Световния ден на книгата и авторското право. В някои страни като каталунска Испания, където днес е празникът на Св. Георги Победоносец, хората си подаряват книги.

 

А ние  ще припомним 10 основни причини защо трябва да четем повече книги:

  1. Четенето развива речниковия запас

Макар и да не развива задължително комуникационните умения, четенето ни дава достъп до разнообразен речников запас, с който по-добре можем да идентифицираме и обясним какво точно чувстваме или да обосновем гледната си точка. Количеството прочетени книги повишава експоненциално броя на думи, които можем да използваме във всекидневието си.

  1. Четенето подобрява фокуса и концентрацията

В сравнение с онлайн медиите, блоговете или вестникарските издания, четенето на книга е свързано с отделяне на по-продължително време за концентрация и фокус. Пълното потапяне в книгата означава да игнорираме за известно време заобикалящия ни свят и да се потопим в текста, което след време ще подсили уменията ни да вникваме и да се концентрираме върху дадена тематика.

  1. Тези, които четат, се наслаждават на изкуствата и се стремят да подобрят света

Проучване на Националната образователна асоциация в САЩ показва, че четящите хора са няколко пъти по-склонни да посещават музеи и концерти, или да участват в благотворителни събития и каузи, отколкото тези, които не четат. Противно на очакванията се оказва, че читателите са в пъти по-ангажирани и взимат активно участие в света около себе си.

  1. Четенето развива въображението

Човек е ограничен единствено в рамките на това, което може да си представи, затова световете, измеренията и дълбочината на психиката описани в книгите помагат на хората да разширят разбиранията и хоризонтите си. Прочитайки писменото описание на места и събития, умът ни е отговорен за последващото им  пресъздаване в главите ни, вместо както при телевизията – изображенията да бъдат директно проектирани  и възприемани през очите ни.

  1. Четенето ни прави по-умни

Книгите спомагат за самообразоването ни и са със сигурност по-евтиният вариант отколкото да се запишем на различни образователни курсове. Четенето ни дава възможност да достигнем и асимилираме тонове от проучвания и знания в синтезиран вариант. Анн Кънингам и Кийт Станович (автори на „What Reading Does for the Mind“) отбелязват, че хората, които четат много, показват задълбочени познания за това как функционират нещата или хората.

  1. Четенето те прави привлекателен и интересен за околните

Това върви в комплект с предходната точка. Купищата знания, които складираме в главите си (извън фантастичната или художествената литература), ни идват на помощ в академични и професионални разговори, където можем да се включим адекватно по темата. По този начин участието в разговори с различни хора става по-лесно и подобрява комуникационните и социалните умения.

  1. Четенето намалява стреса

Проведеното от консултантската компания Mindlab International проучване в Университета в Съсекс, Великобритания доказва, че четенето намалява напрежението и усещането за стрес. Дори само 6 минути с книга в ръка са достатъчни, за да се забави сърдечния ритъм и да се отпуснат напрегнатите мускули в тялото на четящия.

  1. Четенето усилва паметта

Обикновено докато четеш имаш повече време и възможност да осмислиш прочетеното. За разлика от телевизията например, книгите предлагат възможността да „натиснеш пауза“ и да осмислиш прочетеното. Когато гледаме филм или слушаме запис обаче нямаме този навик. Четенето поддържа мисълта, паметта и уменията да научваме нови неща.

  1. Четенето ни помага да открием и формираме характера си

Харолд  Блум съветва да четем бавно, с любов, отворено съзнание и наострено „вътрешно ухо“. Според него трябва да четем, за да тренираме въображението и остроумието си, усещането си за интимност и близост, да  отворим съзнанието си към останалия свят и не на последно място, за да излекуваме болките си. Безкрайните сюжетни вариации и животи, които ни предлагат книгите, ни дават и възможност да „преживеем“ моменти и ситуации, които никога не биха ни се случили иначе, но същевременно можем да придобием същите житейски умения.

  1. Четенето ни забавлява

Всички гореизброени точки са бонус добавки към най-важната характеристика на четенето – а именно забавлението, което ни носи.  Без него, четенето на книги би било поредното задължение, от което бихме искали да избягаме. Носейки със себе си безброй ползи, четенето е по-удовлетворяващо в сравнение с гледането на телевизия или филми, и същевременно ни помага да развиваме личността и уменията си.

 

А това са повече от добри причини да научим децата си да обичат книгите, нали? Ето и 10 съвета как да стане това!

 

Коментари

Neutral avatar

Подобни статии


Нашите спонсори

Нашите партньори