Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2023-08-09 16:02:05 +0300 Прекарването на време на открито носи огромни ползи и за развитието на социалните умения децата. Ползите за социалното развитие на децата от играта на открито – част втора

Ползите за социалното развитие на децата от играта на открито – част втора

Ползите за социалното развитие на децата от играта на открито – част втора 470 900
Прекарването на време на открито носи огромни ползи и за развитието на социалните умения децата.

Нека си припомним какви са ползите за физическото развитие на децата от играта на открито от част първа на материала.

Играта навън предоставя забележителна възможност за социално развитие. Играта заедно с връстници позволява на децата да придобият важни социални умения като емпатия, работа в екип, сприятеляване, споделяне и др., които ще им помогнат да се реализират по-успешно в по-късен етап от живота им. 

 

1. По-лесна комуникация с другите

Затворените помощения често разполагат със зачително ограничено пространство, което понякога кара децата да се състезават с други (братя, сестри или съученици) за вниманието на възрастните. Постоянната конкуренция може да предизвика отчуждения както от връстници, така и от възрастните.

Откритите пространства предлагат чувство на комфорт, свобода, неограничено двежение, което предразполага към партньорство, а не към конкуренция. А когато детето е спокойно, не се чувства "застрашено", то е по-склонно да търси близост и да споделя. 

 

2. По-голямо самосъзнание

Децата, които прекарват повече време навън в активни занимания, по-бързо усвояват уменята да наблюдават и да разсъждават върху преживяванията си. Престоят на открито също им позволява да видят света от различни гледни точки. Показва им как да осъзнават пространството, в което се намират, и ги учи на концепции като причина и следствие.

 

3. Уважение към околната среда

Децата се научават да обичат природата чрез собствения си опит с флората и фауната. Те слушат птиците да пеят от дърветата, ловят светулки и калинки, наблюдават залези, садят цветя и разглеждат паркове.

Тези прекрасни близки срещи със заобикалящата ги среда ги насърчават да станат информирани, състрадателни възрастни. Те знаят стойността на въшните пространства, така че са по-мотивирани да ги запазят.

 

4. По-успешно създаване на приятелства и партньорства

Децата, които редовно играят навън, като цяло са по-осъзнати, с повишено разбиране за чувствата на другите. Усъвършестването на работата в екип и развихрянето на възображението са задължителни, за да се забавляваме на детската площадка, в училищния двор, в парка и на други места.  Така децата се тренират да намират общ език в другите деца, за да бъде весело за всички. А и да си признаем, много по-трудно е да се ядосаш на някого, когато си в добро настроение и имаш желание за игри!

 

Очаквайте част трета, в която ще разгледаме ползите за емоционалното и интелектуалното развитие на децата от играта на открито!

 

Материалът е адаптиран от www.miracle-recreation.com

 

 

 

 

Коментари

Neutral avatar

Подобни статии


Нашите спонсори

Нашите партньори