Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2017-03-16 17:33:39 +0200 Как да стимулирате лактацията 7 лесни начина да увеличите кърмата

7 лесни начина да увеличите кърмата

7 лесни начина да увеличите кърмата 470 900
Много майки преминават от кърмене към хранене с шишето, защото не са сигурни, че бебето получава достатъчно количество мляко.

Ако мислите, че кърмата ви не стига, можете да опитате няколко начина, чрез които да стимулирате и увеличите количеството. Вижте съветите на експертите от Австралийската асоциация по кърмене. 

1.Слагайте  бебето на гърда в правилна позиция

Ако поставянето бебето на гърдите в правилна позиция, това ще му осигури оптимално кърмене и поток на кърмата. Доброто прикрепване към гърдата не означава само че гърдите ще се изпразват по-добре, но също така ще ви спаси от разранявания на зърната. Ако не сте сигурни, че поставяте бебето на гърда в правилната позиция, можете да се посъветвате с педиатър, акушерка или консултант по кърмене. Колкото по-рано получите подкрепа, толкова по-добре.

2.Кърмете често

След като сте изяснили дали бебето е поставено добре на гърдите, следващата стъпка е да започнете да го слагате по-често да суче. Предлагайте допълнителни кърмения, отвъд обичайния режим на хранене. „Най-бързият и успешен начин да увеличите кърмата е като кърмите по-често”, коментират експертите по кърмене.

3. Почивайте и се грижете за себе си

Лесно е да се каже почивайте, но е трудно да се изпълни, когато имаш новородено. Струва си обаче да се опита, особено когато искате да стимулирате кърмата. Важно е да сте здрави и щастливи.

Кърмете бебето в спокойна обстановка, опитайте се да релаксирате, това ще помогне на кърмата да слезе по-бързо и ще улесни притока.  Ако е възможно, елиминирайте нещата, които ви разсейват. Кърмете на тихо място, преди това можете да опитате техники за дълбоко дишане и упражнения за релаксация и разпускане. Ако смятате, че това не може да се получи, поискайте помощ от близките. Поговорете с приятел, на когото имате доверие, или член на семейство, обяснете какво ви тревожи и какви трудности изпитвате с отглеждането на новороденото. Можете да се посъветвате и с лекар или акушерка, консултант по кърмене. Специалистите ще ви дадат професионална подкрепа и стратегии, с които да преборите стреса.

4.Оставете бебето да суче достатъчно

Докато кърмите, не трябва да бързате. Оставете бебето да суче максимално дълго от едната, а после и от другата гърда. Някои новородени сучат бавно и упорито, прекарвайки по 20 минути на всяка гърда. Търсенето определя предлагането – това важи и при кърменето, колкото повече суче бебето, толкова повече мляко ще се образува. Някога това изглежда почти като мъчение, защото времето преминава основно в кърмене, но пък усилията си заслужават.

5.  Сменяйте гърдите

Ако бебето суче бавно и подремва по време на кърмене, опитайте се да разменяте гърдите. Това ще насърчи детето да суче по-ефективно, да дърпа по-стабилно и ще стимулира рефлекса на почитане. Така че ако се чудите какво да правите, просто сменете страните.

6. Масажирайте

Масажирайте гърдите, докато кърмите бебето. Правете това с нежни и внимателни движения, без да прекъсвате сукането, така ще стимулирате потичането на млякото. “Масажирайте гърдите в областта около към зърната във всички посоки, докато бебето суче. Опитайте се да не пречите на новороденото и да не го разместите ”, съветват експертите по кърмене.

7. Успокоявайте с кърмене

Честото кърмене увеличава количеството кърма, а също така и успокоява бебето. Няма по-добър начин да вкарате допълнителни хранения от това да предлагате гърда, когато бебето е нервно. Нищо че тези кърмения са по-кратички. Ако бебето е неспокойно или нервно, опитайте се вместо биберон да предложите кърмене.  ” Ако бебето не се успокои и след кърменето, изчакайте 20 минути и пак му предложете да суче. Тези няколко минути допълнително кърмене може да помогнат”, препоръчват специалистите.

Бързи насоки за стимулиране на кърмата:

  • Хранете често, предлагайте и двете гърди, оставете бебето да определя времето за сукане
  • Поставяйте бебето на гърдите в правилна позиция и потърсете подкрепа, ако имате трудности
  • Почивайте и осигурявайте на бебето максимално много хранения

Източник: babyology.com.au

Материалът е консултиран с проф. Силвия Младенова и доц. Пепа Бикова, преподаватели в МУ, София, Факултет по обществено здраве

Коментари

Neutral avatar

Подобни статии


Нашите спонсори

Нашите партньори