Bulgaria
info@babyspace.bg 359 2 489 94 92
2022-01-21 16:50:44 +0200 Миомите или миомните възли са доброкачествени тумори, които растат в матката. Какво са миомите и как засягат фертилитета?

Какво са миомите и как засягат фертилитета?

Какво са миомите и как засягат фертилитета? 470 900
Миомите или миомните възли са доброкачествени тумори, които растат в матката.

Ако вашият лекар ви е диагностицирал с миома е важно да знаете, че това е най-често срещаният доброкачествен тумор на матката и подлежи на лечение.

 

Какво е миомата?

Миомните възли са гладки доброкачествени тумори с нераков произход, които могат да се развият в или около матката. Изградени отчасти от мускулна тъкан, миомните възли рядко се развиват в шийката на матката, но когато това се случи, обикновено има миоми и в основната част на маточната кухина.

Лекарите могат да видят повечето миоми по време на стандартен ултразвуков преглед. Тези, които изразена симптоматика, могат да бъдат отстранени хирургично или чрез безкръвни процедури.

 

Какви симптоми може да причини миомата?

Повечето миоми причиняват определена симптоматика в даден момент. Най-честият симптом е вагиналното кървене, като например кървене извън менструация или необичайно обилно и силно кървене по време на менструация. Останалите симптоми могат да включват:

  • Анемия
  • Умора и слабост
  • Болезнен полов акт
  • Болка, кървене или секрет от влагалището, ако миомните възли се инфектират
  • Усещане за натиск или бучка в корема, в редки случаи
  • Затруднено уриниране, отделяне на капки след края на уринирането или задържане на урина, ако миомата натиска или блокира уринарния тракт. Жените с миоми са по-склонни да развият инфекция на пикочните пътища.

Освен извънменструалното кървене, дискомфорт и инфекции, миомите могат да причинят още проблеми със забременяването или с износването на бременността.

 

Причини за появата на миомните възли

Естрогенът е сред основните причини за поява на миома в матката. Всъщност през първия триместър на бременността около една трета от всички възли нарастват, но след раждането се свиват. Като цяло миомата на матката се свива след менопаузата, но хормоналната терапия след менопаузата може да доведе до продължаване на симптомите.

 

Лечение и връзката с фертилитета

Близо една трета от жените с миома на матката ще потърсят лечение заради дискомфорта, причинен от нейните симптоми. Въпреки че лечението може да варира от неинвазивни до хирургични опции, изборът на лечение обикновено се определя, като се вземе предвид възрастта на пациентката – особено ако тя е близо до възрастта на менопаузата – и ако планира да има деца, изключвайки опции като хистеректомия (хирургическо отстраняване на матката). Подходът на лечение също зависи от броя, размера и местоположението на миомните възли. Въпреки това повечето лекари са съгласни, че не е необходимо лечение, ако възлите не причиняват дискомфорт и нямат изразена симптоматика при пациентката. В тези случаи се проследява развитието им с рутинни прегледи най-много през 6 месеца.

За планиращите бременност се избира най-подходящия курс за лечение в зависимост от индивидуалната медицинска история. При малки асимптомни миомни възли специалистите могат да препоръчат забременяване с редовно проследяване на миомите, а при по-големи или симптоматични възли оперативното премахване може да бъде единственият избор за осигуряване на бъдеща бременност за пациентката. 

 

Коментари

Neutral avatar

Подобни статии


Нашите спонсори

Нашите партньори